Sertifikalarla ev almak istersem ne yapmalıyım?

Sertfika ihracından önce TOKİ ve SPK tarafından onaylanmış izahname de her dairenin pay tutarı belli. Beğendiniz dairenin tutarıda belli. Dilerseniz 3 yıl boyunca para biriktirir gibi sertifika biriktirerek daire sahibi olmanız da mümkün.

Bu noktada da şu anki piyasada mevcut konut alma koşullarından çok daha iyi bir imkan sağlıyoruz. Örnek olarak, 700.000TL lik bir daire almak istiyorsunuz. Ancak 200.000 liranız var. Şayet mevcut piyasa koşulları altında bu daireyi almak isteseniz 200.000 TL peşin verip, geri kalanına ya banka kredisi kullanacaksınız, ya da firma bünyesinde vadeli senet yapacaksınız. Kısaca kalan borcunuz için hem faiz ödeyeceksiniz, hem de geri ödeme stresi yaşayacaksınız. Burada ise ne faiz ödemenize gerek var, ne de geri ödeme stresi yaşamanıza. Mesela mimarsınız ve bu projeden az önceki örnekte verdiğimiz daireyi satın almak istiyorsunuz. İşleriniz dönem dönem açlılıyor, bazen de daralıyor. Nasıl daire alacaksınız?

Sertfika ihracından önce TOKİ ve SPK tarafından onaylanmış izahname de her dairenin pay tutarı belli. Beğendiniz dairenin tutarıda belli. Örneğe konu olan mimar elindeki 200.000 TL ile sertikifa alıyor. Belli bir süre sonra işleri iyi gidiyor 300.000 TL’lik daha sertfika alıyor. Bu şekilde borsadaki değeri üzerinden beğendiği dairenin pay tutarını teslime kadar 3 yıl boyunca faize bulaşmadan, strese girmeden dilediği zaman ödeyebiliyor.  Bu arada işleri iyi gitmiyor diyelim, elindeki sertifikaların bir kısmını nakde dönüştürüyor, işini hallediyor sonra işler düzelince tekrar sertfika alıp yoluna devam edebiliyor. Dairenin payını toplayınca da başvurup, o dairenin satış vaadi sözleşmesi ile kendisine satılmasını talep edebiliyor. İlgili daire borsa da işlemden çıkartılıyor ve kendisine satış vaadi sözleşmesi ile satılıyor...