Gayrimenkul Sertifikası ne kadar kazandırır? Zarar ettirir mi?

Gayrimenkul Sertifikası SPK denetiminde bir model olduğundan kar zarar ifade edilemez.

Konut projelerinde pazarlama ve satış süreçleri için ciddi giderler vardır. Proje boyunca yapılan reklam ve kampanya giderleri, bankalara faiz indirimi için ödenen komisyonlar, vadeli alacakların finansman gideri gibi ciddi kalemler oluşturur. Gayrimenkul Sertfikası ile yapımcı firma tüm bu  maliyetlerden büyük oranda kurtulur. İşte burda boşa çıkan maliyetler projenin başında yatırımcıya sertifika üzerinden ciddi bir iskonto olarak yansıtılır. Bu sayede Gayrimenkul Sertifikası’nda Park Mavera’da sunulan dairelerin metrekaresi 3.750 liradan başlıyor.

Satış ofisinden daire olarak satışa sunduğumuz aynı projedeki dairelerin m2 ortalama fiyatları ise 5.300 TL civarında ve satışı şu an devam ediyor. Yine aynı bölgede Emlak Konut gelir ortaklığı projelerinde şu an metrekare satış fiyatları 5.000-5.500 TL aralığında. İhraç edilecek dairelerin metrekare fiyatlarında bölgesine ve piyasasına göre neredeyse maliyetine yakın bir fiyatlama yapıldı. Dolayısı ile ilk alanlar oldukça uygun fiyata projeye ortak olmuş olacaklar.

Proje hafriyatlar yeni başladı. 3 yıl sonra proje bittiğinde bölgede devasa yatırımların bir çoğu da tamamlanmış olacak. Neler bunlar, Avrupa’nın en büyük şehir hastanelerinin bulunduğu İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü, 3. Havalimanı, Başakşehir’in yeni meydanı, resmi kurumlar, devasa botanik şehir parkı, metro tramvay, havaray, 450 bin metrekareli İbn Haldun Üniversitesi… Projeye komşu konumda olan bütün bu dev yatırımların bölgeye katacağı cazibe ve oluşturacağı talep projenin değerlenmesine sebep olabilecek. Sadece karşı parselde yer alan ve inşaatı devam eden Avrupa’nın en büyük şehir hastanelerinde (İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü) binlerce doktor, sağlık görevlisi istihdam edilecektir.

Sonuç itibariyle, gerek ilk alış fiyatlarının bölgenin çok altında olması, gerekse 3 yıl sonra hayata geçecek dev projelerin oluşturacağı talep, karlılığı konusunda izleyenlere mutlaka bir fikir verecektir. Ama biz SPK denetiminde bu işlemi yürüttüğümüz için yatırımcıya şu kadar kar edersiniz diyemiyoruz.

Şayet İstanbul da arsa fiyatları düşerse, inşaat maliyetleri ucuzlarsa, bölge de 5.000-5.500 TL bandında satılan konutlar 3500 liralara doğru gelirse zarar etme ihitimali de var. Ama bu ihtimalin gerçekleşme oranı, yıllık 300 bin konut ihtiyacı olan İstanbul için ne derece gerçekleşir kararı size bırakıyoruz.