Sertifika nedir? Nasıl alınır? Sık sorulanlar...

Sertifika nedir ?

Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul sertifikasının amacı nedir?

Bir daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları yatırıma ortak etmektir.

Sertifikalar kaç yıl geçerli?

Park Mavera 3 Gayrimenkul sertifikası (PMVR3) 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da işlem görecek alınıp satılabilecektir.

Sertifikanın zarar etme ihtimali var mı?

Geleneksel gayrimenkul yatırımında olduğu gibi gayrimenkul sertifikasında da zarar etme ihtimali vardır. Arsa fiyatları ve inşaat maliyetleri düşer, konut talebinde gerileme olursa ve piyasada gayrimenkul fiyatları kayda değer ölçüde geri gelirse gayrimenkul sertifikasının zarar etme ihtimali de ortaya çıkabilir. Ancak PMVR3 gayrimenkul sertifikası halka arzda, proje maliyetlerinde ciddi bir yekün oluşturan finansman giderleri, satış-pazarlama giderleri gibi giderlerden ari olduğu için iskontolu bir fiyattan çıkmaktadır.
Proje ve bölge özelinde çok büyük ve önemli yatırımların inşaatları devam etmektedir. Proje ve bölgede devam eden yatırımlar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. Bu yatırımların hali hazırda bölgeye olan talebi ve ilgiyi kısa sürede fazlasıyla artıracağı beklenmektedir.

İlk alınan sertifika ile son alınan sertifikanın fiyatı aynı mı olacak?

Gayrimenkul sertifikası sermaye piyasalarında işlem göreceğinden sertifika fiyatları piyasadaki arz talebe göre değişim gösterecektir. Bu noktada topraktan girilen bir projede bitime kadar meydana gelen değişime paralel bir değişim beklenmelidir.

Gayrimenkul sertifikası almak için alt limit nedir?

Gayrimenkul sertifikası alımı için alt limit bir pay bedeli olan 42,50 TL’dir. Dilediğiniz kadar pay alarak projeye ortak olabilirsiniz. İster 1 pay (42,50 TL), ister 100 pay (4.250 TL), ister 65.000 pay (2.762.500 TL) veya dilediğiniz kadar pay alabilirsiniz. Kısacası ne kadar bütçeniz varsa o kadar alım yapabilirsiniz.

Sertifika sayesinde metrekare olarak pay mı alıyorum?

Gayrimenkul sertifikasındaki payları metrekare olarak değerlendirmek yanlıştır. Bir daireyi metrekare metrekare satmak başka bir deyişle bir daireyi parça parça bir kişiye veya daha fazla kişiye satmak doğru bilinen yanlışların başında gelmektedir. Gayrimenkul sertifikası ile alacağınız paylar, projenin belli bir bölümüne aldığınız pay oranında yatırım ortağı olmanız anlamına gelir. Projenin başından topraktan yapmış olduğunuz bu yatırım ortaklığı, proje ilerledikçe kazanması muhtemel kâra payınız oranında ortak olmanızı sağlar.

Gayrimenkul sertifikası nasıl ev alabiliriz?

Gayrimenkul sertifikasıyla pay biriktirerek ev sahibi de olabilirsiniz. Projenin sertifikaya konu olan bölümlerin her birine sahip olmak için halka arzda belirlenen bir pay adedi vardır. Dilerseniz 06.02.2020’ye kadar beğendiğiniz dairenin pay adedini toplayarak istemiş olduğunuz daireye sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız

Gayrimenkul sertifikası ile projenin ne kadarına ortak olabilirim?

1 sertifika ile projenin gayrimenkul sertifikasına konu kısmının 3.370.410’da birine sahip olabilirsiniz.

Gayrimenkul sertifikasında KDV ne kadar?

Gayrimenkul sertifikaları KDV’den muaftır. Sertifikaları biriktirerek ev almayı tercih etmeniz durumunda Park Mavera 3 projesinden konut alımınız için sadece yüzde 1 KDV ödersiniz.

Sertifikaları istediğimiz zaman satabilir miyiz?

Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikasını (PMVR3) 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz.

Projenin hukuki güvenceleri nelerdir?

Projenin tamamlanması TOKİ garantörlüğündedir. Sertifikalar Borsa İstanbul’da alım satıma konu olacak ve işlemler SPK denetiminde yapılacaktır, proje ile ilgili düzenli bilgi akışı ise KAP üzerinden yapılacaktır.

Hayatımda hiç borsada işlem yapmadım, anlamam da... Neden Borsa İstanbul?

Borsaya halkın önemli bir bölümünün mesafeli olduğu doğrudur. Gerekçe olarak önemli bir kısmı; halka arz edilen şirketin, kar/zarar tablolarına, yatırım ve gelecek planlarına, yönetim ve organizasyon disiplinine hakim olmadıkları bir şirkete yatırım yapma konusunda endişe taşımaktadır.
Borsa en basit ve kısa tanımıyla halka açık ve şeffaf alım satımların yapıldığı bir pazar yeridir.
Gayrimenkul sertifikası ile bir şirkete ortak olunmayacak, tamamlanması yatırımcıya TOKİ tarafından garanti edilen bir gayrimenkul projesine yatırım ortağı olunacaktır. Arsası belli, ruhsatı alınmış, inşaatı başlamış ve bitirileceği TOKİ tarafından garanti edilmiş bir gayrimenkul yatırımıdır. TOKİ ve Makro’nun mali yapısı, yatırım stratejileri, planları veya yönetim yapısı yatırımın geleceği açısından herhangi bir önem arz etmemektedir.
PMVR3 gayrimenkul sertifikası, borsanın şeffaf olması, global yatırımcılara ulaşma imkanı tanıması, proje ile ilgili gelişmelerin yatırımcıyla doğru ve zamanında paylaşılması adına Borsa İstanbul’da 36 ay boyunca işlem görecektir.

Gayrimenkul sertifikası borsada ve bültenlerde hangi kod ve isimle yer alacak?

İşlem Kodu: PMVR3
Bülten adı: TOKI PARK MAVERA3 PROJESİ